IT Park muvaffaqiyatga erishgan yosh IT-mutaxassislarining hikoyalari bilan bo‘lishishda davom etmoqda. Maqolamizning bu galgi qahramoni G‘olibjon Narzullaev.
G‘olibjon Qashqadaryo viloyatining Kitob tumanida tug‘ilgan. Hozir u 22 yoshda, ammo IT sohasida yetarli tajribaga ega desak, mubolag‘a bo‘lmaydi. 150 ga yaqin shogirdlar va bir nechta muvaffaqiyatli yakunlangan loyihalar shularning sirasidan.
Qahramonimiz maktabni bitirgach, o‘zini bir necha sohalarda sinab ko‘rdi. 2019-yilda TATU Qarshi filialiga o‘qishga kirdi. Bu qahramonimizning IT yo‘nalishidagi ilk qadami edi. 2021-yilda IT Park hamda O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligining “FutureSkills Uzbekistan” qo‘shma loyihasida o‘qishni boshlagan. G‘olibjon 9 oylik uzluksiz ta’limdan so‘ng loyihani muvaffaqiyatli yakunladi va o‘z faoliyatini dasturchi sifatida boshladi.
Bu vaqt ichida G‘olibjon o‘zining iqtidorli dasturchilardan tarkib topgan jamoasini yig‘ishga muvaffaq bo‘ldi. Jamoa o‘z loyihalari bilan Ideathon va Hack4Region mintaqaviy tanlovlarida sovrinli o‘rinlarni qo‘lga kiritdi. Hozirda Serius jamoasi 8 kishidan iborat bo‘lib, ular boshqaruv tizimlarini dasturlash va avtomatlashtirish sohasida yangi loyihalar ustida ishlamoqda.
Bir qancha muvaffaqiyatli loyihalardan so‘ng G‘olibjon Kitob tumani IT markaziga ishga taklif qilindi va u veb-dasturlash fanidan dars bera boshladi.
Qahramonimiz 3-kurs talabasi bo‘lishiga qaramay, dasturchi sifatida faoliyat olib bormoqda, bir vaqtning o‘zida ikkita o‘quv markazida veb-dasturlash bo‘yicha ta’lim beradi.
O‘qituvchilik kasbi, loyihalardagi ishtiroki qahramonimizga yaxshigina daromad ham keltiradi: hozirda G‘olibjon oyiga 1200 dollarga yaqin pul topadi.

IT Park continues to share stories of successful young IT professionals. Today we want to introduce you to Golibjon Narzullaev.
Golibjon was born in the Kitab district of Kashkadarya region. He is 22 years old now, 150 students and several successful completed projects pretty much says that he already has gained a vast experience in IT.
After graduating from high school, Gholibjon tried his luch in several areas. In 2019, he enrolled the Karshi branch of TUIT - this was his first step into the IT sector. In 2021, he began studying at the joint project of IT Park and the Ministry of Employment and Labor Relations of Uzbekistan "FutureSkills Uzbekistan". After 9 months of continuous training, Golibjon successfully completed the project and started his career as a coder.
During this time, Gholibjon managed to assemble his own team of talented coders. The team won prizes at regional contests Ideathon and Hack4Region, with its several initiatives. Currently the Serius Team consists of 8 people who are working on new projects in programming and automation of control systems.
After a number of successful projects, Gholibjon was offered a job at the Kitab regional IT center, where he began teaching web programming.
Despite the fact that Gholibjon is a 3rd year student, he manages to work as a programmer and teaches web programming in two educational centers at the same time.
Gholibjon earns about $ 1,200 a month working as a teacher and by participating in his own projects.