IT Park Uzbekistan’da ISO 50001:2018 xalqaro standarti bo‘yicha o‘qitilgan xodimlarni taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi
IT Park Uzbekistan’da energetika menejmenti tizimini (Energy Management System, EnMS) joriy etish va rivojlantirishga qaratilgan ISO 50001:2018 xalqaro standarti bo‘yicha o‘qishni muvaffaqiyatli yakunlagan xodimlarni taqdirlashga bag‘ishlangan tantanali tadbir bo‘lib o‘tdi.
Marosim doirasida IT Park’ning 15 nafar xodimiga energiya samaradorligi, energiya iste’molini boshqarish va barqaror rivojlanishning xalqaro standartlarini joriy etish sohasidagi vakolatlarini tasdiqlovchi sertifikatlar topshirildi.
IT Park Uzbekistan bosh direktori Abdulahad Kuchkarov tabrik so‘zi bilan so‘zga chiqib, energetika menejmenti IT Park’ning barqaror rivojlanish strategiyasi va zamonaviy raqamli infratuzilmani shakllantirishning ajralmas qismi ekanligini ta’kidladi:
"ISO 50001 - bu shunchaki texnik standart emas, balki tizimli boshqaruv falsafasidir. Startap ekotizimini, IT infratuzilmasini va raqamli xizmatlar eksportini rivojlantirayotgan IT Park uchun energiyani samarali boshqarish strategik ahamiyatga ega," - dedi u.
Shuningdek, nutq davomida Xalqaro energetika agentligi (IEA) ma’lumotlariga ko‘ra, energiya menejmenti tizimlarini, shu jumladan ISO 50001 ni joriy etish tashkilotlarga dastlabki yillarda energiya sarfini o‘rtacha taxminan 11 foizga, ba’zi hollarda esa 10-30 foizga kamaytirish imkonini berishi, bu esa xarajatlar va uglerod izini kamaytirishga bevosita ta’sir ko‘rsatishi ta’kidlandi.
Trening ISO standartlari bo‘yicha sertifikatlash va o‘qitish sohasidagi yetakchi xalqaro tashkilotlardan biri bo‘lgan CERT International ko‘magida o‘tkazildi. CERT International bosh direktori Riad Ibragimov dasturning yuqori darajadagi tayyorgarligi va amaliyotga yo‘naltirilgan yondashuvi uchun e’tirof etildi.
Tadbir yakunida ta’kidlandiki, tayyorlangan mutaxassislar IT Park Uzbekistan’da energiya menejmenti tizimini joriy etish va rivojlantirish, barqaror rivojlanish, energiya samaradorligi va xalqaro standartlarga muvofiqligini ta’minlashda jamoaning asosiy o‘zagi bo‘ladi.
IT Park Uzbekistan startaplar, IT-kompaniyalar va mamlakatning raqamli iqtisodiyoti uchun texnologik va barqaror ekotizimni shakllantirish orqali boshqaruvning eng yaxshi jahon amaliyotlarini izchil joriy etishni davom ettirmoqda.

IT Park Uzbekistan holds award ceremony for employees trained under the international ISO 50001:2018 standard
IT Park Uzbekistan hosted a formal ceremony to recognize employees who successfully completed training under the international ISO 50001:2018 standard, aimed at implementing and developing an Energy Management System (EnMS).
As part of the ceremony, 15 IT Park employees received certificates confirming their completion of the training and validating their competencies in energy efficiency, energy consumption management, and the implementation of international sustainability standards.
The event opened with a welcoming address by Abdulahad Kuchkarov, CEO of IT Park Uzbekistan, who emphasized that energy management is an integral part of IT Park’s sustainable development strategy and the formation of a modern digital infrastructure:
“ISO 50001 is not just a technical standard, but a philosophy of systematic management. For IT Park, which is developing a startup ecosystem, IT infrastructure, and the export of digital services, efficient energy management is of strategic importance,” he noted.
It was also highlighted during the event that, according to data from the International Energy Agency (IEA), the implementation of energy management systems, including ISO 50001, enables organizations to reduce energy consumption by an average of approximately 11% in the first years, and in some cases by 10–30%, directly contributing to cost reduction and a lower carbon footprint.
The training was conducted with the support of CERT International, one of the leading international organizations in the field of ISO certification and training. Riad Ibragimov, CEO of CERT International, was recognized for the high quality of the program and its practical, hands-on approach to training.
At the conclusion of the event, it was emphasized that the trained specialists will form the core team responsible for implementing and further developing the energy management system at IT Park Uzbekistan, ensuring sustainable development, energy efficiency, and compliance with international standards.
IT Park Uzbekistan continues to consistently adopt global best management practices, building a technologically advanced and sustainable ecosystem for startups, IT companies, and the country’s digital economy.