IT Park Uzbekistan’da ISO 50001:2018 xalqaro standarti bo‘yicha o‘qitilgan xodimlarni taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi
IT Park Uzbekistan’da energetika menejmenti tizimini (Energy Management System, EnMS) joriy etish va rivojlantirishga qaratilgan ISO 50001:2018 xalqaro standarti bo‘yicha o‘qishni muvaffaqiyatli yakunlagan xodimlarni taqdirlashga bag‘ishlangan tantanali tadbir bo‘lib o‘tdi.
Marosim doirasida IT Park’ning 15 nafar xodimiga energiya samaradorligi, energiya iste’molini boshqarish va barqaror rivojlanishning xalqaro standartlarini joriy etish sohasidagi vakolatlarini tasdiqlovchi sertifikatlar topshirildi.
IT Park Uzbekistan bosh direktori Abdulahad Kuchkarov tabrik so‘zi bilan so‘zga chiqib, energetika menejmenti IT Park’ning barqaror rivojlanish strategiyasi va zamonaviy raqamli infratuzilmani shakllantirishning ajralmas qismi ekanligini ta’kidladi:
"ISO 50001 - bu shunchaki texnik standart emas, balki tizimli boshqaruv falsafasidir. Startap ekotizimini, IT infratuzilmasini va raqamli xizmatlar eksportini rivojlantirayotgan IT Park uchun energiyani samarali boshqarish strategik ahamiyatga ega," - dedi u.
Shuningdek, nutq davomida Xalqaro energetika agentligi (IEA) ma’lumotlariga ko‘ra, energiya menejmenti tizimlarini, shu jumladan ISO 50001 ni joriy etish tashkilotlarga dastlabki yillarda energiya sarfini o‘rtacha taxminan 11 foizga, ba’zi hollarda esa 10-30 foizga kamaytirish imkonini berishi, bu esa xarajatlar va uglerod izini kamaytirishga bevosita ta’sir ko‘rsatishi ta’kidlandi.
Trening ISO standartlari bo‘yicha sertifikatlash va o‘qitish sohasidagi yetakchi xalqaro tashkilotlardan biri bo‘lgan CERT International ko‘magida o‘tkazildi. CERT International bosh direktori Riad Ibragimov dasturning yuqori darajadagi tayyorgarligi va amaliyotga yo‘naltirilgan yondashuvi uchun e’tirof etildi.
Tadbir yakunida ta’kidlandiki, tayyorlangan mutaxassislar IT Park Uzbekistan’da energiya menejmenti tizimini joriy etish va rivojlantirish, barqaror rivojlanish, energiya samaradorligi va xalqaro standartlarga muvofiqligini ta’minlashda jamoaning asosiy o‘zagi bo‘ladi.
IT Park Uzbekistan startaplar, IT-kompaniyalar va mamlakatning raqamli iqtisodiyoti uchun texnologik va barqaror ekotizimni shakllantirish orqali boshqaruvning eng yaxshi jahon amaliyotlarini izchil joriy etishni davom ettirmoqda.

В IT Park Uzbekistan прошла церемония награждения сотрудников, прошедших обучение по международному стандарту ISO 50001:2018
В IT Park Uzbekistan состоялось торжественное мероприятие, посвящённое награждению сотрудников, успешно завершивших обучение по международному стандарту ISO 50001:2018, направленному на внедрение и развитие системы энергетического менеджмента (Energy Management System, EnMS).
В рамках церемонии 15 сотрудников IT Park получили сертификаты о прохождении обучения, подтверждающие их компетенции в области энергоэффективности, управления энергопотреблением и внедрения международных стандартов устойчивого развития.
С приветственным словом выступил генеральный директор IT Park Uzbekistan Абдулахад Кучкаров, который подчеркнул, что энергетический менеджмент является неотъемлемой частью стратегии устойчивого развития IT Park и формирования современной цифровой инфраструктуры:
«ISO 50001 — это не просто технический стандарт, а философия системного управления. Для IT Park, развивающего стартап-экосистему, IT-инфраструктуру и экспорт цифровых услуг, эффективное управление энергией имеет стратегическое значение», — отметил он.
В ходе выступления было также отмечено, что, согласно данным Международного энергетического агентства (IEA), внедрение систем энергетического менеджмента, включая ISO 50001, позволяет организациям в первые годы снижать энергопотребление в среднем примерно на 11% а в ряде случаев — на 10–30%, что напрямую влияет на снижение затрат и углеродного следа.
Обучение было проведено при поддержке CERT International — одной из ведущих международных организаций в сфере сертификации и обучения по стандартам ISO. Генеральный директор CERT International Риад Ибрагимов был отмечен за высокий уровень подготовки программы и практико-ориентированный подход к обучению.
По итогам мероприятия было подчеркнуто, что подготовленные специалисты станут ключевым ядром команды, которая будет внедрять и развивать систему энергетического менеджмента в IT Park Uzbekistan, обеспечивая устойчивое развитие, энергоэффективность и соответствие международным стандартам.
IT Park Uzbekistan продолжает последовательно внедрять лучшие мировые практики управления, формируя технологическую и устойчивую экосистему для стартапов, IT-компаний и цифровой экономики страны.