Success Story: ITʼni oʻrgatib oyiga qanday $1500 daromad qilish mumkin?
Xayotbek 34 yoshda. U Jizzax viloyati Sharaf-Rashidov tumanida tug‘ilib o‘sgan. Xayotbek elektronika va elektrotexnika sohasida tahsil olgan.
Qahramonimiz eslaganidek, u 17 yoshida IT sohasiga qiziqa boshlagan.
“Men har doim texnik yoʻnalishlarni yaxshi koʻrardim va shuning uchun men bolaligimdan hayotimni nima bilan bogʻlashimni bilardim.  Men oʻqituvchilik sohasida katta tajribaga egaman: men 16 yildan beri ustoz boʻlib ishlayman. Men IT Park jamoasiga taʼlim boʻyicha mutaxassis sifatida 2020-yil dekabr oyida IT-Markaz ochilgandan boshlab qoʻshildim va oʻshandan beri bu mening eng sevimli katta oilam”.
Hikoya qahramoni yosh mutaxassislarga kompyuter savodxonligi asoslarini oʻrgatadi, shundan soʻng asosiy bilim va koʻnikmalarga ega boʻlgan talabalar IT olamidagi sayohatlarini davom ettiradilar. Hozirda mutaxassisda yiliga 1000 dan ortiq talaba tahsil oladi.
Iste’dodli o‘qituvchi yoshlar uchun kompyuter savodxonligi bo‘yicha zamonaviy uslubiy material yaratdi va unda axborot-kommunikatsiya texnologiyalarining xususiyatlarini ochib berdi.  Bundan tashqari, u talabalarga IT sohasida qisqa vaqt ichida katta daromad olish boʻyicha kerakli maslahatlarni bermoqda.
Shuningdek, u o‘zining ko‘p yillik tajribasiga asoslanib, nafaqat IT-mutaxassislari uchun muntazam ravishda amaliy va nazariy kurslarni tashkil qiladi. Shunday qilib, hozirgi kunda u IT Parkʼning Jizzax filialida Jizzax viloyatidagi 552 ta maktab direktorlari, shuningdek, ichki ishlar organlari xodimlari va tibbiyot birlashmalari hamshiralari uchun “Malaka oshirish kurslari” ni tashkil etdi.
Xususan, Ichki ishlar organlari tashkiloti mutaxassislari uchun o‘tkazilgan shunday seminarlardan biridan so‘ng Xayotbek inspektorning kun davomida qilgan ishlari to‘g‘risidagi ma’lumotlarni o‘z ichiga oluvchi platforma yaratish g‘oyasini taklif qildi. Ushbu loyiha IIB rahbarlariga taqdim etilganidan so‘ng hamma uni bir ovozdan maʼqulladi.
““Mahalla inspektori hayotining bir kuni” ko‘rsatuvi mana shunday paydo bo‘ldi. Biz oʻz jamoamiz bilan birgalikda loyiha veb-saytini yaratdik va ushbu dasturni tashkil etish va amalga oshirish ustida ishlamoqdamiz. Loyiha maqsadi – mahallada yashovchi oilalarning har birida qanday muhit hukm surayotganini tushunishdan iborat. Har bir inspektorning shaxsiy kabineti va mahalla aholisi toʻgʻrisidagi ma’lumotlari bor”.
Rubrika mehmoni aytganidek, u koʻpincha oʻz ishidagi qiyinchiliklarni engishga toʻgʻri keladi, lekin ular uni qoʻrqitmaydi.  U muammolarga falsafiy munosabatda boʻladi: agar muammo boʻlsa, bu muammoning yechimi bor va siz uni topishingiz kerak.
“Men o‘z kasbimni juda yaxshi ko‘raman va uni hayotimning mazmuni deb bilaman. Men bilimlarni yosh avlodga yetkazishim, ularga nimanidir o‘rgatishim menga yoqadi.  Eng muhimi, Jizzax yoshlari uchun kelajakda Yevropadan ham o‘zib ketadigan zamonaviy IT-Akademiyasi yaratishni orzu qilaman.  O‘zbekiston yoshlari bir kun kelib butun dunyoga hech kimdan kam emasligini ko‘rsatishiga ishonaman va buning amalga oshishi uchun ko‘p ishlarni qilishga tayyorman”.
Endi murabbiylik faoliyati hamda muntazam treninglar va kurslar Xayotbekka yaxshi daromad keltirmoqda. Oʻz misoli bilan u qalb bilan qilingan sevimli ish oyiga 1500 dollar va undan yuqori daromad keltirishi mumkinligini isbotlamoqda.

Success Story: how to earn $1500 per month teaching IT?
Khayotbek is 34 years old.  He was born and raised in the Sharaf-Rashidov district of Jizzakh region.  Khayotbek was educated in the field of electronics and electrical engineering.
As the hero of the column recalls, he began to show interest in the IT field at the age of 17.
I have always liked technical areas and therefore I knew from childhood what I would do with my life.  I have extensive teaching experience: I have been a mentor for 16 years. I joined the IT Park team since the opening of the IT-Center in December 2020 as an education specialist, and since then it has been my big beloved family.
The hero of the story teaches young professionals the basics of computer literacy, after which the students, who already have basic knowledge and skills, continue their journey in the IT-world.  Now the specialist has more than 1000 students a year.
A talented teacher has developed a modern methodological material on computer literacy for young people, where he reveals the features of information and communication technologies.  In addition, he gives students the necessary advice on how to get a big income in a short time in the IT-field.
Also, based on his many years of experience, he regularly organizes practical and theoretical courses for IT specialists and not only.  So, by now, he has organized “Qualification Courses” in Jizzakh branch of IT Park for directors of 552 schools in Jizzakh region, as well as employees of the Internal Affairs Department and nurses of medical associations.
In particular, after one of these seminars held for specialists of the Department of Internal Affairs, Khayotbek proposed the idea of ​​creating a platform that would contain information about what the inspector had done during the day.  After the presentation of this project to the heads of the police department, everyone unanimously approved it.
“This is how the program “One Day in the Life of a Mahalla Inspector” appeared. We, together with our team, have developed a website for the project and are working on the organization and implementation of this program.  The goal of the project is to understand what kind of atmosphere is in each of the families living in the mahalla.  Each inspector has his own personal account and data about the residents of the mahalla.
As the guest of the column says, he often has to overcome difficulties in his work, but they do not frighten him.  He treats problems philosophically: if there is a problem, then there is a solution to this problem, and you need to find it.
“I really love my profession and consider it the meaning of my life.  I like that I can pass on knowledge to the younger generation, teach them something.  Most of all, I dream of creating a modern IT-Academy for the youth of Jizzakh, which will surpass Europe in the future.  I believe that one day the youth of Uzbekistan will show the whole world that they are not inferior to anyone, and I am ready to do a lot to make this come true”.
Now mentoring and regular trainings and courses bring Khayotbek a good income.  By his example, he proves that a favorite thing done with a soul can bring $ 1,500 and more monthly.