Success Story: ITʼni oʻrgatib oyiga qanday $1500 daromad qilish mumkin?
Xayotbek 34 yoshda. U Jizzax viloyati Sharaf-Rashidov tumanida tug‘ilib o‘sgan. Xayotbek elektronika va elektrotexnika sohasida tahsil olgan.
Qahramonimiz eslaganidek, u 17 yoshida IT sohasiga qiziqa boshlagan.
“Men har doim texnik yoʻnalishlarni yaxshi koʻrardim va shuning uchun men bolaligimdan hayotimni nima bilan bogʻlashimni bilardim.  Men oʻqituvchilik sohasida katta tajribaga egaman: men 16 yildan beri ustoz boʻlib ishlayman. Men IT Park jamoasiga taʼlim boʻyicha mutaxassis sifatida 2020-yil dekabr oyida IT-Markaz ochilgandan boshlab qoʻshildim va oʻshandan beri bu mening eng sevimli katta oilam”.
Hikoya qahramoni yosh mutaxassislarga kompyuter savodxonligi asoslarini oʻrgatadi, shundan soʻng asosiy bilim va koʻnikmalarga ega boʻlgan talabalar IT olamidagi sayohatlarini davom ettiradilar. Hozirda mutaxassisda yiliga 1000 dan ortiq talaba tahsil oladi.
Iste’dodli o‘qituvchi yoshlar uchun kompyuter savodxonligi bo‘yicha zamonaviy uslubiy material yaratdi va unda axborot-kommunikatsiya texnologiyalarining xususiyatlarini ochib berdi.  Bundan tashqari, u talabalarga IT sohasida qisqa vaqt ichida katta daromad olish boʻyicha kerakli maslahatlarni bermoqda.
Shuningdek, u o‘zining ko‘p yillik tajribasiga asoslanib, nafaqat IT-mutaxassislari uchun muntazam ravishda amaliy va nazariy kurslarni tashkil qiladi. Shunday qilib, hozirgi kunda u IT Parkʼning Jizzax filialida Jizzax viloyatidagi 552 ta maktab direktorlari, shuningdek, ichki ishlar organlari xodimlari va tibbiyot birlashmalari hamshiralari uchun “Malaka oshirish kurslari” ni tashkil etdi.
Xususan, Ichki ishlar organlari tashkiloti mutaxassislari uchun o‘tkazilgan shunday seminarlardan biridan so‘ng Xayotbek inspektorning kun davomida qilgan ishlari to‘g‘risidagi ma’lumotlarni o‘z ichiga oluvchi platforma yaratish g‘oyasini taklif qildi. Ushbu loyiha IIB rahbarlariga taqdim etilganidan so‘ng hamma uni bir ovozdan maʼqulladi.
““Mahalla inspektori hayotining bir kuni” ko‘rsatuvi mana shunday paydo bo‘ldi. Biz oʻz jamoamiz bilan birgalikda loyiha veb-saytini yaratdik va ushbu dasturni tashkil etish va amalga oshirish ustida ishlamoqdamiz. Loyiha maqsadi – mahallada yashovchi oilalarning har birida qanday muhit hukm surayotganini tushunishdan iborat. Har bir inspektorning shaxsiy kabineti va mahalla aholisi toʻgʻrisidagi ma’lumotlari bor”.
Rubrika mehmoni aytganidek, u koʻpincha oʻz ishidagi qiyinchiliklarni engishga toʻgʻri keladi, lekin ular uni qoʻrqitmaydi.  U muammolarga falsafiy munosabatda boʻladi: agar muammo boʻlsa, bu muammoning yechimi bor va siz uni topishingiz kerak.
“Men o‘z kasbimni juda yaxshi ko‘raman va uni hayotimning mazmuni deb bilaman. Men bilimlarni yosh avlodga yetkazishim, ularga nimanidir o‘rgatishim menga yoqadi.  Eng muhimi, Jizzax yoshlari uchun kelajakda Yevropadan ham o‘zib ketadigan zamonaviy IT-Akademiyasi yaratishni orzu qilaman.  O‘zbekiston yoshlari bir kun kelib butun dunyoga hech kimdan kam emasligini ko‘rsatishiga ishonaman va buning amalga oshishi uchun ko‘p ishlarni qilishga tayyorman”.
Endi murabbiylik faoliyati hamda muntazam treninglar va kurslar Xayotbekka yaxshi daromad keltirmoqda. Oʻz misoli bilan u qalb bilan qilingan sevimli ish oyiga 1500 dollar va undan yuqori daromad keltirishi mumkinligini isbotlamoqda.

Success Story: как зарабатывать $1500 в месяц на преподавании IT?
Хаётбеку 34 года. Он родился и вырос в Шараф-Рашидовском районе Джизакской области. Хаётбек получил образование в области электроники и электротехники.
Как вспоминает герой рубрики, интерес к IT-сфере он стал проявлять в 17 лет.
«Мне всегда нравились технические направления и поэтому я с детства знал, с чем свяжу свою жизнь. У меня большой опыт преподавательской деятельности: я работаю наставником 16 лет. К команде IT Park я присоединился с момента открытия IT-Центра — в декабре 2020 года в качестве специалиста по образованию, и с тех пор это моя большая любимая семья».
Герой истории преподаёт юным специалистам азы компьютерной грамотности, после чего учащиеся, уже имеющие базовые знания и навыки, продолжают своё путешествие в мире IT. Сейчас у специалиста более 1000 учеников в год.
Талантливый преподаватель разработал современный методический материал по компьютерной грамотности для молодёжи, где он раскрывает особенности информационно-коммуникационных технологий. Кроме того, он даёт студентам необходимые советы о том, как за короткое время получить большой доход в сфере IT.
Также он, основываясь на своём многолетнем опыте, регулярно организует практические и теоретические курсы для IT-специалистов и не только. Так, к настоящему времени он организовал в Джизакском филиале IT Park «Курсы повышения квалификации» для директоров 552 школ Джизакской области, а также сотрудников ОВД и медсестёр медицинских объединений.
В частности, после одного из таких семинаров, проведённых для специалистов организации ОВД, Хаётбек предложил идею создать платформу, в которой будет информация о том, что за день сделал инспектор. После презентации этого проекта руководителям ОВД все единодушно одобрили его.
«Так появилась программа «Один день из жизни инспектора махалли». Мы вместе со своей командой разработали сайт проекта и работаем над организацией и реализацией этой программы. Цель проекта — понять, какая атмосфера в каждой из семей, проживающих в махалле. У каждого инспектора есть свой личный кабинет и данные про жителей махалли».
Как рассказывает гость рубрики, ему часто приходится преодолевать трудности в работе, однако они его не пугают. К проблемам он относится философски: если есть проблема, значит, есть и решение этой проблемы, и нужно его найти.
«Я очень люблю свою профессию и считаю её смыслом своей жизни. Мне нравится, что я могу передавать знания молодому поколению, учить их чему-то. Больше всего я мечтаю создать современную IT-Академию для молодёжи Джизака, которая в будущем превзойдёт Европу. Я верю, что однажды молодёжь Узбекистана покажет всему миру, что она никому не уступает, и я готов многое сделать для того чтобы это сбылось».
Сейчас наставническая деятельность и регулярное проведение тренингов и курсов приносят Хаётбеку хороший доход. Своим примером он доказывает, что любимое дело, выполненное с душой, может ежемесячно приносить от $1500 и выше.